Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka post thumbnail

Dzieci, Rodzice, Nauczyciele – cała społeczność Przedszkola Samorządowego nr 1 w Niepołomicach  brało udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie  z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

20. listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele nie zapomnieli o tym dniu i zrealizowali aktywności, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Najbardziej bezbronnymi ofiarami są dzieci. Tracą zdrowie, życie i szansę na szczęśliwe dzieciństwo.

Do akcji przystąpiła także nasza placówka, która w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, zorganizowała zbiórkę pieniędzy do specjalnej puszki, udało się  zebrać 149 zł i 82 gr. A nauczycielki z grup prowadziły zajęcia dydaktyczne poświęcone tematyce praw dziecka.